Projektid

Liivamäe lasteaed kaltsuvaipasid kudumas

Juba sügisel valmis plaan, kuidas lasteaed Eesti Vabariik 100 raames sünnipäeva tähistada, seda tõesti omamoodi, kaltsuvaipu kududes.

Aasta lõpus muretseti lasteaeda kangasteljed, juht viisi ennast kangastelgede hingeeluga kurssi, et veenduda, et tegevus lastele jõudumööda on. On ju Eesti Vabariigi algusaegadel kõik lapsed kudumisega hakkama saanud, ega siis meiegi viletsamad ole. Siis viidi personalile läbi väike kiirkursus kangastelgede kasutamise osas ja kudumine võis alata.

Esimese tööna algas T- särkide ribastamine seda koos vanematega kodus. Kuna kangastelgesid on kaks, tuleb teistel rühmadel veidi oodata. Krõlli ja Mõmmi rühm said võimaluse alustada esimesena kudumist. Väikesed kangasteljed on hetkel nooremas rühmas ja 4-5 aastased koovad usinalt.

Õhin on nii suur, et lapsed seisavad kangastelje kudumise ootuses järjekorras. Lõbusaks läheb ka siis, kui tuntakse ära mõni tuttav kangariba.

Esmalt peavad lapsed jälgima kummalt poolt liigub piirits ja vajutama sama poole tallalauda, seejärel läbistama koos ribaga piiritsa, laskma lahti tallalaua ning sugaga riba kinni lööma. Lisaks värvuste kordamisele loendavad lapsed, mitu rida nad ühte värvi juba kudunud on. Nad loendavad või liidavad õhinaga kõik kootud read kokku.

Krõll 1Krõll2

Lastele areneb koordinatsioon ning silma ja käe koostöö. Iga kudumiskorra järel suureneb oskus keskenduda erinevatele tegevustele üheaegselt.

Sageli on lapsed nii õhinas, et nad unustavad ennast kangastelgede taha ja neid tuleb sealt ära kutsuda.

Õpetajate sõnul annab kangastelgedel kudumisega lõimida mitmeid valdkondi.

Saadud kangaid kasutatakse stendidena ja laste tööde eksponeerimise alusena.

Õpetajad osalevad laste kudumises nõustajate ning ettenäitajatena ning operaatoritena, et kangas ikka kasvaks ning kootud vaip ilusti narmastega lõpetatud saaks.

6-7 aastaste, Mõmmide rühm koob veidi suurematel telgedel

Mõmmi5

Tellitud on juba kangasteljed personalile, hetkel toimub kevadine kappide suurpuhastus ja vanade riiete ribastamine.

Kootud vaipadest teeme kindlasti saalis näituse.